تاثیر پلاستیک در دنیای امروزی چیست؟

تاثیر انواع پلاستیک ها در دنیای امروزی چیست؟

پلاستیک یکی از مهم ترین عناصر در دنیای امروزی است،که مانند کشف آهن دارای اهمیت به سزایی است زیرا کشف پلاستیک تغییر عظیمی در زمینه ی تولید لوازم مختلف ایجاد کرد به طوری که میتوان گفت امروزه درتولید تمامی وسایل و دستگاه ها انواع پلاستیک به کار میرود.

کاربرد پلاستیک در زندگی انسان کاملا واضح است و نمیتوان آن را نادیده گرفت اما این سوال برای ما پیش می آید که پلاستیک چیست وچگونه بوجود می آید؟

پلاستیک به مواد مصنوعی گفته میشود که  از زنجیره هایی مولکولی تشکیل شده اند منشا ساخت آنان نفت وگاز است که جای چوب و فلزات را در زمینه های مختلف گرفته است و طی فرایندی به نام بسپارش تولید میشود،که میتوان آن ها را به صورت ها متفاوتی تبدیل کرد، به علاوه با استفاده از موادی نظیر عوامل ضد شکاف، پایداری های گرمایشی، لغزنده کننده ها و رنگ های مختلف این پلاستیک هارا به بازار عرضه میکنند.

انواع پلاستیک ها و ویژگی آنان:

پلاستیک ها انواع مختلفی دارند که در زمینه های مختلف به کار میروند که در ادامه برخی از آنان را شرح میدهیم.

.پلاستیک های گرما نرم  یا ترموپلاست ها:

به پلاستیک هایی گفته میشود که به وسیله ی گرما نرم شده اند و با از بین رفتن حرارت دوباره سخت میشوند.

بعضی از ترموپلاستیک ها به دلیل محکم بودن جای فلز استفاده میشوند و از جمله ویژگی آنان میتوان استحکام بالا،مقاوم در برابر گرما، قابلیت  بازیافت، خم شدن آنان به آسانی، سبکی، هزینه کم فرآوری و مقاومت در برابر مواد شیمیایی را نام برد.

.پلاستیک های گرما سخت یا ترموست ها:

  به پلاستیک هایی ترموست گفته میشود که ابتدا به صورت پودری وجود داشته اند اما بر اثر گرما و حرارت یکپارچه شده اند با این تفاوت که دیگر باوجود گرما ذوب نمیشوند مثل ملامین ها

ازجمله ویژگی ترموست ها میتوان سخت بودن و عدم انعطااف ،مقاوم بودن در مقابل حرارت، مقاوم در برابر قارچ ها و انواع باکتری ، ثبات رنگی و ثبات ابعادی را نام برد.

.الاستومرها:

به پلاستیک هایی گفته میشود که خاصیت ارتجاعی و کششی دارند که با اعمال نیرو تغییر شکل بسیاری از خود نشان میدهند ، که بسیاری از آنان تا چند برابر طول خود کشیده میشوند  و باز از بین رفتن نیرو به شکل اولیه خود باز میگردند و مانند یک کش لاستیکی عمل میکنند.

الاستومرها در در محصولاتی نظیر برف پاک کن ، شلنگ و لاستیگ های اتومبیل .

پلی استر:

قابلیت این را دارد که از نفوذ اکسیژن جلوگیری کند،که از همین قابلیت برای بسته بندی غذاها و نوشیدنی ها  استفاده میشود علاوه بر این مانعی برای خارج شدن کربن دی اکسید است.

.پلی وینیل کلراید:

امروزه پی وی سی برای محیط زیست خطرناک است به همین دلیل محبوبیت خود را در میان مردم از دست داده است ، اما هنوز در وسایلی نظیر چسب زخم، کیسه فیریزر و بطری مواد شوینده استفاده میشود.

.پلی اتیلن با چگالی کم:

این پلیمر از جمله پر مصرف ترین انواع پلاستیک ها هستند که ساده ترین ساختار شیمیایی را دارند به همین دلیل خیلی آسان و کم هزینه فرآوری میشوند.

.پلی پروپیلن:

تین پلیمر درمقابل گرما و حرارت مقاومت بسیاری دارند به علاوه برای ظرف هایی که غذاهای داغ درآن میریزند مناسب است از این پلیمر در پوشک های یکبار مصرف هم استفاده میشود.

.پلی استیرن:

این پلاستیک ها در مقابل چربی و گرما موادی سمی پس میدهند که برای مغز و سیستم عصبی مضر هستند و از لحاظ بازیافت امتیاز کمی دارند اما همچنان در لیوان های یکبار مصرف و کارتن های تخم مرغ و.. استفاده میشود.

کاربرد پلاستیک در زندگی روزمره:

.پلاستیک ها به تازگی وارد ساخت و سازهای ساختمانی شده اند. 

.کاربرد پلاستیک در زندگی روزمره در ساخت کالاهایی نظیر نایلون های تبلیغاتی ،مسواک ،شانه و زنبیل.

. پلاستیک هایی که عایق گرما و سرما هستند و پلاستیک هایی که در اتاق عمل به کار میروند.

ویژگی های منحصر به فرد پلاستیک ها:

.سبکی پلاستیک ها در مقایسه با فلز ها که به موجب همین سبک بودن استفاده آنان را در هرجایی آسان نموده است.

.داشتن قابلیت نارسانایی در برابر برق و الکتریسیته و استفاده فروان از پلاستیک ها در صنایع الکترونیکی نظیر رو کش سیم ها ، کلید و سرپیچ ها.

.شفاف بودن انواعی از پلاستیک ها و استفاده از آنان به جای شیشه.

. مقاومت بسیاری از آن ها در شرایط مختلف جوی.

.مقاومت بسیار زیاد پلاستیک ها در مقابل خوردگی مواد شیمیایی.

.قیمت پایین و به صرفه پلاستیک ها رغبت بیشتری را در استفاده از آنان ایجاد میکند.

.عدم رشد میکروب ها و باکتری ها به روی پلاستیک ها و استفاده از آن ها در تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی.

. عایق بودن در مقابل گرما و حرارت.

سپاسگزاریم که تا پایان این مقاله همراه شرکت آذر تاش بودید